Nájmy raketově rostou. Jak na nich vydělat?

Asi úplně první věc, která nás při čtení nadpisu napadne, je pořídit si nemovitost a začít ji pronajímat. Jaké těžkosti provází koupě investičního bytu a na co nezapomenout jsme Vám poradili v článku Co si pohlídat při nákupu bytu? Pomůže Vám tenhle checklist

7% roční výnos

Dneska se ale podíváme na to, jak je to s čísly podle odborníků. Aby se Vám investice do nemovitosti vyplatila, je vhodné najít si byt s minimálním ročním zhodnocením 7%. Každý správný investor musí počítat s tím, že málo který byt bude vybaven a připraven k pronájmu ihned, dalším rizikovým faktorem je vypovězení smlouvy ze strany nájemníka a prodleva při hledání nového, čímž nám logicky odpadá příjem z nájmu, proto bychom neměli chodit pod sedmiprocentní hranici výnosu z bytu.

Návratnost do 10 let

Abychom měli jistotu, že se nám investice vyplatí, je důležité pracovat s návratností v pronájmech maximálně v horizontu deseti let. Vzhledem k rostoucímu trendu poslední dekády je predikce kupní síly vcelku snadná, ale jak nám bylo představeno dobou kovidovou, nic nemusí být tak stabilní, jak se zdá. Do karet nám naštěstí stále hraje vysoká poptávka po bytech, a to zejména v Praze, avšak narazit na vhodný byt se začíná podobat hledání jehly v kupce sena.

Stabilita nájemníka

Pokud se nám i tak zadaří, je důležité si uvědomit, že hlavní město žije a byty zde zpravidla hledají studenti středních a vysokých škol, což má velký vliv na dlouhodobou obsazenost. Je tedy vhodnější vybírat si do podnájmu rodiny, které se přistěhovaly za prací, abychom si brzy nemuseli hledat nového nájemníka.

Připravenost je pro nás 80% úspěchu. Věříme, že jsme Vám předali další velice důležité informace. Nezapomeňte si přečíst též Patero zodpovědného (mikro)investování a pokud se Vám z toho stále motá hlava kolem a netroufnete si do detailních rozborů investičních příležitostí, nevěste hlavu, s námi můžete investovat již od 500,- kč s výnosem nad 4% bez veškerých starostí, které zůstávají nám.