10 pojmů, které jako (mikro)investor musíte znát

Internet se hemží články o investování a seznamy slovíček, které by měl znát každý investor. Pokud vás ale zajímají investice do nemovitostí, nepotřebujete k ruce tlustý slovník investičních pojmů. Pro pochopení základů by vám měl bohatě stačit náš dnešní článek.

Investiční portfolio

Investiční portfolio je souhrn všech vašich investic. Ať už se jedná o nemovitosti, zlato nebo o akcie. Portfolia dělíme na konzervativní, progresivní a dynamická. Jaký je v nich rozdíl? To konzervativní je docela bezpečné, investice v takovém portoliu by vám měly tak akorát pokrýt inflaci. Progresivní portfolio je takový zlatý střed a dynamická portfolia znamenají rizikovější investování, ale taky vyšší zisk. Svoje portfolio můžete poskládat i z investic do nemovitostí, třeba v různých regionech. Je na vás, jakou strategii zkusíte. Myslete ale na diverzifikaci!

Co je diverzifikace a proč by vás měla zajímat?

Často skloňované, klíčové slovíčko. Investovat chytře neznamená vsadit všechny úspory na jednoho koně. Nejlepší je si peníze rozdělit mezi různé investice. Pokud vás baví výnosy z nájmu, prozkoumejte, kde jsou nájmy nejvyšší, ale investujte i jinam. Představte si to ve světle nedávných událostí – v březnu, čerstvě po vyhlášení nouzového stavu, byl zakázaný provoz ubytovacích zařízení. Velká část ze 14 000 pražských bytů pronajímaných na Airbnb zředila nabídku bydlení a srazila cenu nájmů v Praze o tisíce. Ti, kteří vsadili jenom na Prahu, zažili těžké časy. Ti, kteří měli investice i v jiných městech, kde nájem nezlevnil, si mohli zatleskat. Tomu se říká diverzifikace portfolia nemovitostí v praxi!

Riziko a jeho zajištění

I když je s každou investicí spojené nějaké riziko, investování do nemovitostí je dlouhodobě vnímané jako bezpečné. V portfoliu skoro každého milionáře objevíte nějaké zajímavé budovy. Proč taky ne – nemovitosti nabízejí stabilní příjem z nájmu, pokud se na trhu zrovna nesemele něco dramatického. Trh s nemovitostmi výrazně zakolísal třeba během krize v roce 2008 – 2009. Od té doby ale ceny zase rostou.

A co znamená zajištění? Je fajn si to představit v kontextu s ostatními investicemi. Když se sesype dluhopis nebo špatně vybrané akcie, je možné, že skončíte s nulou. U nemovitostí to není tak horké, ani velké krize obvykle nezpůsobí drastický pokles cen. Když už, nemovitost můžete vždycky prodat, třeba i se ztrátou. Vaše peníze jsou ale pořád zajištěny něčím reálným, hmotným.

Chci zkusit mikroinvestovat

Investiční horizont

Investiční horizont je doba, na kterou jste si investici naplánovali. Může to být rok nebo dva, ale i deset let. Všeobecně se s delším investičním horizontem snižuje riziko. Například v INVESTOWN pracujeme s investičním horizontem 3 – 5 let.

Návratnost investice a výnos

Return of Investment, ROI nebo taky návratnost investice, je číslo, které udává čistý zisk nebo čistou ztrátu vůči počáteční investici. Výsledkem je vždycky procento, podle kterého jasně vidíte, zda se vám investice vyplácí, a nebo taky nevyplácí (výpočet vychází v mínusu). Jak na výpočet? Do vzorečku si poskládejte tyto údaje:

Návratnost investice = ((čistý zisk – počáteční investice) / počáteční investice) * 100 [%]

Aby to bylo srozumitelnější, ukažme si to na reálném příkladu. V aplikaci INVESTOWN investujete 10000 Kč. Tu samou investici za rok zpeněžíte za 11000 Kč. Jaká bude návratnost?

Návratnost investice = ((11000 – 10000) / 10000) * 100 [%]

Výsledkem je výnos, který je u téhle investice 10%. Výnos kolem 3 – 4 % je spíše konzervativní, mezi 4 – 10 % už celkem zajímavý a výnos nad 10 % ročně už můžete brát jako skvělý, byť bude nejrizikovější. Vysoké výnosy téměř vždy znamenají i vysoké riziko, na to nezapomínejte. U nás v INVESTOWN se můžete těšit na výnos 3 – 6 % ročně.

A jak na počítání výnosu u dlouhodobých investic? Tam použijte už trochu komplexnější výpočet IRR (vnitřní výnosové procento), který jsme si ukazovali v našem Pateru zodpovědného (mikro)investování.

Inflace

Na inflaci narážíme tu a tam skoro v každém z našich článků. Není se čemu divit, aktuální míra inflace je skoro 3 % a to není zanedbatelné číslo. Inflaci chápeme jako opakovaný růst cen v ekonomice. Co to znamená v praxi? Na produkty, na které vám dnes stačí 100 Kč, budete za rok potřebovat 103 Kč. To jsou ale drobné, nebo ne? Představte si to na zjednodušeném příkladu nákupu bytu. Letos byste si rádi koupili byt za 5 000 000 Kč. Příští rok už za stejný byt ve stejné lokalitě pravděpodobně zaplatíte 5 150 000 Kč. Jak vidíte, u nákupu bytu už inflace vytvoří docela zásadní rozdíl v ceně. Myslete na to, že 3% inflace není malá!

Likvidita

Vysoká likvidita investice znamená, že ji můžete na trhu lehce prodat, ale taky lehce koupit. Tohle téma jsme nakousli už dříve, kdy jsme si představovali různé druhy investování do nemovitostí. Některé investice totiž zpeněžíte hladce, u jiných to tak snadno a rychle nejde. A s tím musíte při plánování investice počítat. Rozmyslet se, jestli zvládnete uložit peníze na nějaký čas, a nebo je budete potřebovat rychle v ruce. V INVESTOWN je likvidita vysoká. V průběhu investičního období je možné investici nabídnout ostatním uživatelům a zpeněžit ji tak přibližně do 2 dnů. Výhodou je, že jde o investici do nemovitosti, ale nejsou s ní spojené žádné poplatky, inzerce, prohlídky a daně.

REIT

Real Estate Investment Trust, takzvaný REIT, je akciová společnost, která investuje do nemovitostí. Vy do ní můžete investovat tak, že si nakoupíte její akcie. Tyhle společnosti jsou populární hlavně v USA a vždycky spravují své vlastní nemovitostní portfolio. S nákupem REIT akcií se můžete těšit na pravidelnou výplatu dividend, ale nemine vás obchodování na akciovém trhu. Připravte se ale na to, že bude vaše investice vystavená kolísání akciového trhu.

Mikroinvestování

Mikroinvestování chápeme jako možnost plnohodnotně investovat i s malými částkami v řádech stovek až tisíců korun. Například v INVESTOWN máme k mikroinvestování blízko, můžete u nás investovat už od 500 Kč měsíčně. Vybrat si můžete z nabídky bytů v různých městech a diverzifikovat tak svoje portfolio nemovitostí. Likvidita je u nás vysoká, protože svou investici můžete kdykoli prodat a peníze získat zpět na účet do dvou dnů. Investiční horizont si vybíráte podle toho, do kterého bytu investujete, ale taky si ho můžete zkrátit podle sebe, pokud investici prodáte dřív. Díky výnosu 3 – 6 % ročně ochráníte své peníze před inflací a ještě si našetříte něco navíc.

Více z blogu

5 důvodů, proč jsou nemovitosti nejbezpečnější dlouhodobou investicí

Dlouhodobě platí, že nemovitosti jsou dobrým uchovatelem hodnoty investovaných prostředků. Podívejte se, proč se vyplatí pravidelně investovat a to i během krize.

Přečíst článek

Co potřebují investoři do nemovitostí vědět v době krize

Obavy a nejistoty sužují svět. Nikdy není tak zle, abychom nenašli řešení. Přinášíme vám pár tipů a informací, jak se bezstarostně zajistit v době pandemicko-válečné.

Přečíst článek

Diverzifikace portfolia = jak neproinvestovat kalhoty

Úspěšnost investora stojí a padá na investiční strategii.

Přečíst článek