Plánování je základ úspěchu: jak na vlastní cashflow tabulku

Mít dobrý přehled o vlastních penězích je základ úspěchu, a nemusíme se bavit zrovna o investicích. Dneska si ukážeme, jak se v tom ještě o kousek zlepšit díky cashflow tabulce. Naše Eva si ji vytvořila v době, kdy se pouštěla do prvních investic. Dneska vás s ní naučí pracovat.

Před lety jsem si koupila si investiční byt a potřebovala jsem naplánovat, kdy nejdřív zvládnu zaplatit faktury za rekonstrukci. K tomu jsem si ale musela propočítat, kolik budu posílat bance na hypotéku a kolik mě prostě stojí žít. Díky pochopení cashflow jsem zjistila, že si všechno zvládnu naplánovat chytře a rychle. Když rekonstruujete byt, potřebujete ho totiž taky rychle pronajmout.

Pokud máte dobrý přehled o tom, kdy vám na účet dorazí peníze a kdy z něj odcházejí, zvládnete mnohem přesněji plánovat výdaje a investice. A nejen “na teď” nebo do příští výplaty, ale klidně na půl roku nebo na rok dopředu. Když si otevřete tuhle vzorovou tabulku, hned vám bude jasné, o čem je řeč. V první záložce najdete vzorové cashflow – jen ať víte, jak to má vypadat. V druhé záložce objevíte čistou tabulku, do které můžete rovnou psát. Uložte si kopii dokumentu na svůj disk a pusťte se do vyplňování.

Cashflow tabulka

Krok č. 1: sečíst všechny peníze

První krok je rozhodně vyplnění součtu všech peněz, které máte. Číslo zapište do řádku 4. Sečtěte příjmy na všech účtech, ale i hotovost, kterou najdete v peněžence (kasičce, prasátku). To je vaše startovací čára, podle toho se tabulka začne počítat. Ideální je začít první den v měsíci. Možná vás napadne, co dělat, když není začátek měsíce? Zatím se tím tolik netrapte, zkuste číslo přibližně odhadnout nebo se mrkněte do výpisu z účtu. Pokud vám to políčko “Celkem k dispozici na konci měsíce” nevyjde úplně přesně, první den příštího měsíce si do řádku 4 zapíšete přesný součet vašeho jmění a začnete znovu a tentokrát už přesně.

Krok č. 2: doplnit příjmy

Do části Příjmy vyplňte všechny peníze, které vám v daný měsíc přistanou na účtu. Do listopadových příjmů ze zaměstnání tak budete zapisovat částku, kterou vám zaměstnavatel pošle za práci v říjnu. Pokud podnikáte a máte klienty, úplně stejně doplníte další druhy příjmů. Pokud máte investiční byt, nezapomeňte vyplnit příjmy z nájmu. Klidně si přidejte další řádky. Myslete na všechno, za co dostanete peníze. I když to bude příspěvek od rodičů nebo prodaná bunda na Vinted.

Krok č. 3: doplnit výdaje

Nejprve se zaměřte na Pravidelné (fixní) výdaje. Vzpomeňte si na všechno, co pravidelně platíte – nájem, paušál, ale i multisportku. Řádek 32 vám pak prozradí, kolik vám stoprocentně zmizí z účtu každý měsíc.

Variabilní výdaje jsou už trošku míň předvídatelné a často se mění. Jeden měsíc nikam nejedete a ušetříte za benzín nebo lístky na vlak, jindy jedete na několik víkendových výletů. To všechno patří právě do variabilních výdajů. Můžete je zkusit odhadnout a pak si zpětně každý měsíc útratu dopočítat. Já třeba používám odhady, dohledávat každé kafe a sčítat účtenky z nákupů by mě stálo roky života. Pokud je detailista vaše druhé jméno, klidně si i variabilní výdaje na konci měsíce zpětně sečtěte. Nezapomeňte si přidat řádky, pokud toho měsíčně platíte víc.

Krok č. 4: investice

V části Investice je fajn plánovat, kolik si například zvládnete odkládat do cenných papírů nebo kolik zvládnete mikroinvestovat u nás v INVESTOWN. Já si tam přidávám i náklady spojené s investičním bytem. Třeba právě tu rekonstrukci nebo nákup vestavné skříně. Patří tam všechno, co se vám časem zhodnocuje nebo co si odkládáte na budoucnost.

Krok č. 5: kolik mi zbyde?

Už jsme skoro v cíli! Čekají nás poslední, ale zato nejdůležitější části tabulky. Žádné vyplňování už nepřijde, tohle všechno totiž tabulka počítá sama. Řádek 5 vám ukazuje celkové příjmy, řádek 6 potom všechny měsíční výdaje. Klíčová Bilance znázorňuje, jestli a o kolik jste v tom konkrétním měsíci v plusu nebo v mínusu. A hned pod ní vidíte odhad toho, jak na tom budete na konci měsíce. Tadá!

Krok č. 6: co s nepřesnostmi?

Je konec měsíce a vám částka na účtu nesedí s odhadem v tabulce? Pokud si nezapisujete výdaje na korunu přesně, vždycky objevíte nepřesnosti. Když to budou malé rozdíly, netrapte se tím. Jsou v řádech tisíců? Raději zkuste dohledat, kde se stala chybička. Třeba jste na nějaký výdaj zapomněli. Ptáte se, jak si s nepřesností v tabulce poradit? Pokud jde o malé rozdíly, stačí do řádku 4 na začátku měsíce vepsat součet toho, co máte dohromady v hotovosti a na účtu. S novým měsícem tak vlastně začnete znovu a přesně.

Plánování je základ úspěchu

Pečlivě vyplněná cashflow tabulka je základ úspěchu každého začínajícího investora. Díky ní budete mít vždycky přehled o tom, jak bude vypadat váš účet na konci měsíce, kolik zvládnete (mikro)investovat a nebo co si ještě můžete dopřát. Teď máte nastartováno a už zbývá se k ní jen pravidelně vracet a srovnávat ji s realitou 🙂

Více z blogu

Diverzifikace portfolia = jak neproinvestovat kalhoty

Úspěšnost investora stojí a padá na investiční strategii.

Přečíst článek

Co si pohlídat při nákupu bytu? Pomůže vám tenhle checklist

Pokud nejste ostřílený investor s velkým kapitálem, nákup bytu vás čeká asi jen párkrát za život.

Přečíst článek

Strašák jménem inflace. Jak před ní ochránit své investice?

Fandíte spořicím účtům? Právě pro vás určitě nemáme dobrou zprávu.

Přečíst článek
Projekt Seed Starteru České spořitelny