17
.
7
.
2025

Hledáte financování projektu? Víme, kdy zvolit bankovní a kdy nebankovní financování

Zvažujete financování podnikatelského projektu, ať už jde o výstavbu, rekonstrukci nebo třeba nákup investiční nemovitosti? Jestli si nejste jistí, zda požádat o financování v bance, nebo u nebankovního poskytovatele, přečtěte si tento článek. Ukážeme vám, kdy se vyplatí poptat financování u Investownu a kdy v bance.

Odpověď na tuhle otázku není vždy jednoduchá ani černobílá a závisí na mnoha faktorech. Třeba na výši úvěru, fázi projektu i na tom, jak rychle peníze potřebujete. 

Kdy žádat o financování v bance

Banky jsou tradiční volbou pro větší firmy, které mají stabilní historii, vlastní kapitál a projekt ve fázi pokročilé výstavby. Je také ideální pro subjekty, které netlačí čas. 

Banky, stejně jako nebankovní hráči, staví na přímém vztahu konkrétního bankéře s klientem. Počítejte ale s tím, že i přes dobré vztahy vám banka obvykle nepůjčí např. na spekulativní nákup pozemku bez stavebního povolení. To považuje za příliš rizikové a zpravidla čeká, až projekt dosáhne určité fáze. Musíte také doložit informace o vlastním kapitálu, auditované výkazy a projít hodnocením interního ratingu.

Dokumentace a podmínky

Banky nemají o nic přísnější požadavky ohledně dokumentace, než alternativní poskytovatelé. Dokazovat musíte:

  • rozvahy,
  • rozpočet projektu,
  • aktuální odhad nemovitosti,
  • kupní smlouvy. 

Banka má vedle metriky LTV (loan to value) i LTC (loan to cost), což může být limitující při čerpání úvěru. Metrika LTC totiž přímo ukazuje, kolik % z nákladů projektu je financováno úvěrem, tedy jaké množství vlastního kapitálu developer do projektu vloží. 

U bank také platí přísné interní procesy. Jednou ze zásadních podmínek, které si banky kladou, je předprodej dané nemovitosti. Po klientech se požaduje, aby nemovitost, na jejíž rozvoj si berou úvěr, byla předprodaná z 20 až 30 %.

A v neposlední řadě musí být finanční prostředky z prodejů hotových jednotek deponované na rezervním účtu a developer jimi nemůže dále nakládat. 

Předčasné splacení a poplatky

Předčasné splacení u bank bývá spojeno s poplatky. Banka si účtuje poplatek za rezervaci zdrojů. Další důležitou položkou je zádržné ve výši 10 až 15 %. Nechybí třeba ani poplatek za nedočerpání rámce. 

Kdy žádat o financování v Investownu

Alternativní způsoby financování jsou na vzestupu právě proto, že vyplňují mezery, které banky často nepokryjí. Hodí se pro menší a střední developery, kteří chtějí financovat konkrétní projekt už od začátku. 

Alternativní poskytovatelé financování, jakým je třeba Investown, umí financovat i úplný začátek projektu. Tedy i případy, kdy není k dispozici nic víc než pozemek a podnikatelský záměr. Například koupi nezasíťovaného pozemku bez stavebního povolení nebo refinancování rozpracované výstavby.

Vše stavíme na přímém vztahu s konkrétní osobou, která je vám k dispozici po celou dobu trvání kontraktu. Díky tomu dokážeme být velmi flexibilní a reagovat na aktuální situaci.

Jaké jsou podmínky pro podání žádosti u Investownu? 

Žádající subjekt musí mít:

  • IČO nebo firmu
  • Podnikatelský záměr
  • Nemovitost do zástavy, která může být i předmětem financování
  • Standardní dokumentaci
  • Výše kapitálu se posuzuje individuálně podle tržní hodnoty vs. LTV
Neřešíme jen historii firmy, ale díváme se na ekonomickou logiku projektu. Klient má po celou dobu jednoho obchodního zástupce, se kterým řeší veškeré kroky spojené s financováním a má tak jistotu, že vždy komunikuje s konkrétní osobou, která zná jeho projekt,“ vysvětluje Alan Pock, CEO Investownu. 

Dokumentace a podmínky

Potřebná dokumentace je v podstatě totožná jako ta, kterou vyžaduje banka. Dokazovat musíte rozvahy, rozpočet projektu, aktuální odhad nemovitosti nebo kupní smlouvy. V Investownu ale posuzujeme každý případ individuálně. To může zrychlit nejen schvalování, ale i přizpůsobení úvěru aktuální situaci na stavbě.

Předčasné splacení a poplatky

U některých nebankovních poskytovatelů, například u Investownu, je předčasné splacení nebo nedočerpání úvěru bez sankce.

Klienti z řad podnikatelů platí pouze dva poplatky:

  • Poplatek za poskytnutí úvěru
  • Úrokovou sazbu

A v případě prodlení se splátkou úroku se vypočítává smluvní pokuta dle ceníku.

Poskytovatele financování si prověřte

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli cestu, vždy si ověřte, zda poskytovatel úvěru má licenci České národní banky a podléhá jejímu dohledu. Ne každý nebankovní subjekt musí fungovat podle stejných pravidel. V rychle se vyvíjejícím trhu je důvěryhodnost klíčová. 

Jak nezávazně požádat o financování v Investownu?

Financování v Investownu můžete nezávazně poptat online. Nejsou potřeba žádné osobní schůzky. Stačí vyplnit online formulář a my se vám obratem ozveme a vše vysvětlíme. 

TIP: Přečtěte si 3 důvody, proč se vám vyplatí požádat o financování projektu u Investownu.

Více ke čtení

Získat aplikaci zdarma