Cesta k vašim finančním cílům začíná zde

Scan the QR code with your phone’s camera to download the app. Signing up is simple, you’ll be ready to go in less than 5 minutes.

Pro stažení aplikace Investown otevřete fotoaparát telefonu a naskenujte QR kód. Registrace je jednoduchá a zabere vám jen pár minut. Pak už se můžete pustit do výběru nemovitosti.

Dostupné na

Nejčastější kladené otázky investorů

Co je Investown.cz

Investown.cz je česká online investiční platforma fungující na modelu hromadného financování. Díky Investownu může každý jednoduše investovat do nemovitostí v České republice a brzy i v zahraničí, a to už od 500 Kč. Hromadné financování tak v případě Investownu zpřístupňuje realizaci realitních projektů a rekonstrukcí firmám a lidem, kteří by tradiční cestou na financování své zajímavé vize nedosáhli.

Výnosy pro naše investory se pohybují od 8,5 % p.a. a investicí do projektů na platformě se podílíte na rozvoji výstavby v České republice.

Proč musím projít ověřením, fotit dokumenty a odpovídat na otázky?

Vaši identitu si na základě zákonem daných regulací ověřit musíme. Veškeré informace slouží pouze k ochraně našich investorů a zabránění praní špinavých peněz. Dokumenty jsou bezpečně uloženy a nadále nejsou využívány k jiným úkonům než je ověření vaší identity. Zařadit do prověření na otázky nám nařizuje legislativa, kdy si musíme ověřit vaší finanční gramotnost.

Co znamená, že nejste sofistikovaným investorem?

Všechny investory klasifikujeme jako "nesofistikované". Nezáleží to na výsledku vyplněného dotazníku a rovněž nejste nijak omezeni v investování na naší platformě. Aby mohl být investor sofistikovaný, musí si o to výslovně požádat a podepsat, že chce být sofistikovaným investorem. Pro investora to ale znamená, že se vzdává například lhůty na rozmyšlenou. Z těchto důvodů jsou všichni od prvopočátku považováni za nesofistikované investory.

Proč již nelze investovat do projektů participace?

Po červencové aktualizaci se objevily všechny příležitosti profinancované. Důvodem byla změna zaměření u nových investičních příležitostí, kdy už se nejedná o participace na nájemních bytech.

Kdy se budou objevovat nové investiční příležitosti?

Investiční příležitosti pro vás připravujeme neustále. Abychom eliminovali rizika, příležitosti musí projít několika fázemi vyhodnocení rizik a analýz podkladů. Ve chvíli, kdy je vše schváleno, neleníme a uvádíme příležitost na platformu. V okamžiku, kdy máme vše potvrzeno, že přijde další příležitost, investory informujeme s předstihem ve facebookové skupině Investoři na Investown.cz.

Odkup investic u participací × hromadného investování

U participací bylo zvykem, že jsme veškeré nabízené odkupy investic odkupovali my, a následně je nabízeli dalším investorům. U starších příležitostí tak tento model odkupu zatím přetrvává, nicméně příležitosti jsou uzavřené a dál se nenabízí možnost investice. Garantovaný odkup je vždy na konci investičního období. Odkup při předčasném vystoupení z investice není garantovaný, nicméně v historii naší platformy se nestalo, že by nebyl realizován. V době, kdy prodává své investice více investorů najednou, je potřeba odkupovat investice systematizovaně na základě aktuálního cashflow, z tohoto důvodu se doba odkupu investice může protáhnout.

U modelu hromadného investování jsme pro odkup investic vytvořili Tržiště, kde můžete investici nabídnout napřímo dalším 50 000 investorů.

V obou případech je předčasné vystoupení z investice zpoplatněno 0,9 % z nabízené částky.

Co znamenají jednotlivé statusy u příležitostí?

Jakmile se uvede nový projekt na platformu, je možné do něj investovat, dokud se plně nezainvestuje. V tu chvíli u něj uvidíte status Otevřené k investování. Hned, jak dojde k zainvestování projektu, dochází k administrativním záležitostem mezi Investownem a žadatelem o úvěr. Během tohoto období bude ve statusu Zpracování investic. Tyto záležitosti trvají několik dní. Jakmile bude vše splněné, status projektu na platformě je označen jako Vyplácení zisků a od této chvíle po 30 dnech se investorům připíši první zisky a následně každý měsíc ve stejný den.

Jak teď chodí zisky z příležitostí?

Zisky se připisují měsíčně do Vaší Investown peněženky, vždy ke dni, kdy byl projekt spuštěn. Spuštění projektu poznáte tak, že v detailu investiční příležitosti v kolonce status bude uvedeno Vyplácení zisků. V popisu pak najdete uvedený den, kdy se stala investiční příležitost aktivní. 

Zisky z původních participačních investic chodí poslední pracovní den v kalendářním měsíci. 

Jak danit zisky z Investownu?

Stejně jako všechny ostatní příjmy, tak i zisky z investic je potřeba danit. Každý rok Vám poskytneme souhrn vašich výdajů a příjmů na naší platformě pro daňové účely.

Obecně lze konstatovat, že danění zisků z participací na starších investičních příležitostech spadá pod § 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZDP). 

Zisky z příležitostí hromadného investování se pak daní na základě § 8 odst. 1 písm. g) ZDP

O daňovém přiznání se ovšem poraďte se svým daňovým poradcem. Platforma Investown.cz neposkytuje daňového poradenství.

Více z blogu

Poznejte tři úrovně zabezpečení příležitostí na Investownu

Bezpečnost našich investorů nepodceňujeme. Kromě toho, že u nás musí všechny projekty projít přísným schvalovacím procesem, aplikujeme na každou příležitost také tři úrovně zabezpečení. O jaké tři úrovně se jedná a jak fungují v praxi?

Přečíst článek

Investiční platforma Investown získává náskok, standardní zisky se vyšplhají nad 8 %

Investown se od července mění k lepšímu, investorům zajistí výběr z větší palety tržně zajímavých nemovitostí, včetně těch komerčních, a standardní zisky od 8 %. 

Přečíst článek

5 důvodů, proč jsou nemovitosti nejbezpečnější dlouhodobou investicí

Dlouhodobě platí, že nemovitosti jsou dobrým uchovatelem hodnoty investovaných prostředků. Podívejte se, proč se vyplatí pravidelně investovat a to i během krize.

Přečíst článek